Javascript must be enabled in your browser to use this page.
Please enable Javascript under your Tools menu in your browser.
Once javascript is enabled Click here to go back to Greentech
  • Decija strana

  • Decija2

  
RECIKLAŽA NA NOVOSADSKOM RASPUSTILIŠTU
U okviru manifestacije za decu „Raspustilište“  koja se tradicionalno održava u Novosadskom otvorenom univerzitetu, preduzeće Greentech d.o.o. i udruženje Recycle Green organizovali su kreativnu radionicu posvećenu reciklaži, na kojoj je učestvovalo oko četrdesetoro dece. Polaznici su imali prilku da se upoznaju sa proizvodima koji nastaju reciklažom PET boca i da iste koriste u izradi lutki.
 
Raspustiliste
 
O značaju i procesu reciklaže mogli su dosta toga čuti na prezentaciji organizovanoj na sceni „Raspustilišta“.  Veliki broj pitanja koje su deca postavila tokom prezentacije, ali i njihovi komentari, predlozi, ideje pokazuju da je za mlade generacije tema reciklaže, kao i zaštite životne sredine,  vrlo bliska, a njihovo interesovanje da pomognu u očuvanju zdravlja planete veliko.
Najčešće postavljano pitanje je bilo na koji način oni sami mogu da doprinesu da se što više otpada reciklira, zašto u njihovom okruženju nema PET kontejnera, kome mogu da odnesu flaše ako ih skupe u svom domaćinstvu ili školi.Takođe, decu je zanimalo zašto u školama nema kontejnera za reciklažu iako je u njihovim udžbenicima iz predmeta „Čuvari prirode“  reciklaža predstavljena kao jako bitna u zaštiti prirode. Roditelji su želeli da čuju kada će se u Srbiji primeniti sistem nagrađivanja domaćinstava koja odvajaju otpad za reciklažu ili sistem kauciranja plastičnih boca. Predlagali su da se u školama postave kontejneri kako bi bilo škole mogle da prodaju otkup prikupljen otpad za reciklažu i time doprinese ne samo edukaciji učenika, već i ekonomski pomognu škole u nabavci učila, organizaciji slobodnih aktivnosti, ekskurzija.
 
U edukativnim i kreativnim radionicama Greentecha i udruženja Recycle Green, realizovanim u okviru kampanje „Planeti pomaži u reciklaži“, do sada je učestvovalo preko 500 mališana, ali i veliki broj roditelja. Svaki put je njihovo interesovanje za temu reciklažu bilo izuzetno, kao i spremnost da se uključe u sam proces odvajanjem otpada. Čini se da svest građana prevazilazi mogućnosti koje oni imaju na ovom polju. Ono što je još uvek prepreka masovnijem uključivanju građana u proces reciklaže je prvenstveno nedostatak kontejnera za odvajanje otpada. Obezbeđivanje uslova  da se u domaćinstvima vrši selekcija otpada za reciklažu je veliki izazov koji pre svega stoji pred javnim komunalnim preduzećima zaduženim za prikupljanje otpada. Aktivnosti biznis i civilnog sektora u edukaciji dece i roditelja su ne samo značajan faktor u podizanju nivo svesti građana o značaju i isplativosti reciklaže, već i podsticaj  javnom sektoru da se aktivnije angažuje na unapređenju sistema za upravljanje otpadom.